Table1
Surname First Name Nickname # Department Position From To Comments
? Terry

Gearcutters



? Bill

Gearcutters



? Arthur

Two-stroke Shop



Akenhead Alf

Assembly



Akers James


Apprentice


Akers (Senior)







Allcock Harry

Heat Treatment Assistant Manager 1920 1967
Allen Joe

Rectification Foreman

around 1951
Allen Tom

Repair Shop Tester 1932 1959 plus?
Amdo Charlie

Inspection



Anderson Dickie

Personnel



Anderson Joan


Secretary (to Jock West)


Anderson Doug

Design Office



Anderson Mike

Design Office



Andrews Richard

Press Bay



Appler Fritz

Grinding



Apps Les Hermie 1
Apprentice 1962 1967
Apps Les Hermie 2 Design Office Draughtsman 1967 1969
Archer Bert






Arnold Les

Capstans



Arnold Charlie

Inspection



Arnold (Mrs)

Capstans


Charlie Arnold's wife
Atkinson Ted






Atkinson Ted






Attwood Peter
1
Apprentice 1961 1966
Attwood Peter
2 Design Office Draughtsman 1966 1969
Austin Basil

Progress Manager


Baker
Nobby
Polishers Manager


Baker W

Design Office



Barber Reg

Experimental Dept (Colliers)



Barbett Tony

Polishers



Barden Gwen

Progress



Barnes William Daddy

Welfare Officer


Barnes Denny

Welding Welder


Barratt Jim

Race Shop



Barratt Jim

Garage (company vehicle) Manager


Bassett Sheila Lilian

Telephone Switchboard Operator
1958 nee. Higgings (wife to Ron)
Bassett Ronald Keith Ron
Gear Cutting


b. 1930 (nephew of Bert)
Bassett Stan
1 Race Shop


(nephew of Bert)
Bassett Stan
2 Tool Room ext



Bassett Stan

Assembly (Brazing)


b. 1897 d. 1972
Bassett Albert Edmund Bert

Works Manager 1955
b.1892 Associate of the Colliers
Bates Vic

Engine Shop



Batley George


Tester


Bean David


Apprentice

Transfer from Norton
Beaumont Albert

Roof Shop Barber


Beaumont


Assembly Welder


Bell ?

Two-stroke Shop



Bennett Ted

Assembly Fork assembler


Bennett Bert

Assembly Wheel builder


Bennett Colin

Engine Shop Runner up


Berry Steve Bosch


1968 1969
Billing Norman






Billot Fred

Competiton Shop



Blackman Ken

Capstans


(father of Colin)
Blackman Colin

Capstans


(son of Ken)
Bodfish Paddy

Drilling Shop



Boney Dennis
1
Apprentice 1955 1960
Boney Dennis
2 Tool Room Toolmaker 1960 1961 (later Stones (of Charlton)
Bonner Brian


Apprentice


Bonner Charlie

Milling Setter (multi-spindle)


Bonner Michael


Apprentice


Borett Peter

Two-stroke Shop Storeman


Borrett Peter

Stores



Botting Tony

Assembly Trainee Tester

d. 2014
Boughen Jim

Race Shop
1932 1969
Boult Jeff

Assembly
1961 1963
Bourne P

Design Office



Breedlove Jacqueline

Design Office Secretary


Brenchley John

Assembly Engine to frame


Brett Jack

Race Shop



Briley Harry

Inspection
1915 1948 +
Brooker Arthur

Capstans Manager 1907

Brooker Bill

Competiton Shop Tester - mileage 1967

Brown Bill

Design Office Draughtsman 1961

Bruce Eddie

Design Office



Brunt Albert

Repair Shop Foreman (cycle parts)


Bryant Ken

Assembly (Commando)



Bryant


Test/Time Office



Buckingham Barry


Apprentice


Bugs/Boggs Frank

Inspection



Buis E W





25 years service
Bull Albert

Assembly r. Wheel, chain, mudguard 1917 1968 50 years service
Burnside Ken

Purchasing/Prod planning
1951 1969
Burton Ray

Grinding



Bus Marian

Admin Assistant


Cakebread Bob
1
Apprentice 1962 1967
Cakebread Bill
1
Apprentice 1958 1963
Cakebread Bob
2 Design Office Draughtsman 1967 1969
Cakebread Bill
2 Design Office Draughtsman 1963 1966
Callegari Chris

Assembly (end of track)



Caluert Vic






Carlton Geoff

Design Office



Carmen Pearl

Spares Secretary

m. Mike Wicks
Carnell John

Assembly



Carnell Ron

Tool Room
1950 1953
Carpenter Bill

Assembly (oil/petrol tanks)



Carson Vi

Design Office Print room


Carswell Frank

Grinding Setter


Chale Ken

Service



Challis Charlie
1 Assembly Tester 1946 1954 (incl. later time in Transport workshop)
Challis Charlie
2 Transport workshop
1946 1954 (Incl. Previous time as Tester)
Chandler Bob


Trainee


Chant Alan

Tool Room Shaper


Chapman Bill

Assembly 2nd I/C

around 1951
Chater Kenny

Repair Shop



Checkley Jack

Spares Manager


Childs Arthur

Race Shop



Clark George Jim





Clark Gladys

Offices



Clark Nobby

Two-stroke Shop Chargehand


Clark John

Design Office
1952
7R3 racer d.1958 ex Douglas
Clark Joan

Progress



Clarke Nobby

Polishers



Clarke Nobby

Gearbox Shop Manager


Clarke Nobby

Autos



Clarke Freddie

Race Shop Manager 1946 1948 ex Triumph/Ariel
Clayton John

Competition Shop


Works scrambles rider
Cleghorn Ken

Two-stroke Shop



Clisby Cyril

Roof Shop



Coglan/Coghland Dennis

Assembly (tyres)


around 1951
Coleman Hugh

Assembly Tester


Colgate Brian

Assembly



Collett Neil

Assembly Tester


Collie Beryl

Purchasing



Collier Louisa Alice


Shorthand typist

daughter of Henry Herbert
Collier Kathleen


Typist

daughter of Harry / Mrs Jack Kelleher
Collier Gertrude


Book keeper 1909 1916 daughter of Henry Herbert
Collier Herbert William Bert

Designer

3rd son of founder b. 1907 d. 1941
Collier Henry A Harry

Designer/chairman

1st son of founder b. 1884 d.1944
Collier Henry Herbert



1899
Founder b.1859 d. 1926
Collier Freda


Shorthand typist
1939 daughter of Charlie
Collier Charlie


Designer 1900 1954 2nd son of founder
Colman Janet

Progress



Colver (Jr) Jack (J H)

Experimental/engine repair Foreman
1969
Colver (Jr) Bert (H V)

Design Office
1928 1936 Son of Bert (HV) Colver Sn
Colver (Sn) Bert (H V)

Frame fabrication
1895 1966 associate of Colliers
Colwell Frank

Capstans Setter


Coney Len






Conie Ken

Assembly
1964 1969
Conie Reginald

Capstans/Herberts Foreman 1936 1969
Connell


Machine Shops



Conolly Gordon Jack
Tool Room Race parts


Cook Micky


Apprentice


Cook Malcolm Mickey/Cookie

Apprentice 1962 1966 left due to timekeeping
Coomber Herbert

Service Assistant manager


Coomber Reg

Personnel Manager


Cope Bill

Brazing



Copleston Bernard


Apprentice


Corke
Ginger





Corne Bill

Assembly Tester


Cory Bill

Assembly Tester


Coshell John

Capstans



Coverly Harry

Grinding


Accident
Cowell Tom

Management Director/chairman


Craig Joe

Race Shop Manager 1941 1946 ex Norton
Crayford Bill

Tool Room Foreman


Crew Norman

Gearbox Shop



Crew Norman
1
Apprentice


Crew Norman
2 Millwrights



Crighton Kevin


Apprentice 1967 1969
Critchell Peter



1963

Crouch Alan
1
Apprentice 1958 1963
Crouch Alan
2 Tool Room



Crouch Eric

Design Office



Cunningham Roy
1
Trainee 1960 1963
Cunningham Roy
2 Tool Room Jig borer 1963 1966 Then to Fords
Curley Alf

Repair Shop Forks

38-years
Curley Reg

Service



Curtis Dave

Competition Shop Works Scrambles Rider


Dabbs Fred

Capstans Chargehand


Dale John





Son of NZ distributor
Damyon Charlie

Heat Treatment Manager


Davie Ernie

Drilling Shop Setter


Davies Tom



1920 1958
Davis George

Tool Stores Foreman


Day Dave


Apprentice 1967 1969
Day Charlie

Paint Shop Foreman


Day Bob

Spares



Deakin Alan Snake Hips
Design Office



Dean David

Assembly Tester (mileage)

ex. Norton apprentice
Dench Peter






Denman Trevor
2 Design Office Draughtsman 1964 1969 son of Alf & Winnifred
Denman Trevor
1
Apprentice 1959 1964
Denman Alf

Capstans Herberts Lathe setter 1940 1969
Denman Winnifred

Enquiries


wife of Alf
Denniss Tony

Design Office Manager 1956 1969 Later at Norton Shenstone
Dent Frank

Drilling Shop Assistant manager


Dessont Vera

Progress



Dixon Derek
2 Publicity



Dixon Derek
1
Apprentice


Dodd Alec

Tool Room Manager 1953

Donovan Martin
2 Design Office Clerk


Donovan (Mrs)

Design Office Tracer


Donovan Paddy






Donovan Martin
1 Design Office Chief draughtsman


Donovan Ted

Gear Cutting



Drewell Morgan Mogs
Capstans Operator


Duff Mike

Design Office


Racer
Duff Mick

Repair Shop



Duffey Mick


Electrician


Dulake Roger


Apprentice 1962 1964 Left due to theft
Dunwoody Douglas


Apprentice


East Roy

Engine Shop



Eastwood Vic

Competition Shop



Eaton W

Metallurgy Chief metallugist 1950 1960
Ekins Bud

Competition Shop



Ellis Bill
1
Apprentice


Ellis Bill
2
Foreman tester


Ellis E E (Miss) Ena
Offices


m. Alfred Lipscombe
Elms Henry

Two-stroke Shop



Emmott Jack

Race Shop



Ennett Derek


Works racer
1956
Evans Bill Taffy
Crankshaft balancing



Ewens Terry

Assembly Tester/Alby Stroud's assistant 1951 1961 7R racer
Eyles Ralph

Assembly Tester


Farley Jeanette

Spares Typist


Farley Margaret

Design Office Secretary (to Tony Denniss)


Favill John

Design Office



Fisher Alan

Plating Shop



Fisher Chris

Plating Shop



Ford Cyril

Assembly Tester

d. May 2017
Ford-Stratford Kay

Welfare/Enquiries Office manager


Foster John


Apprentice


Francis Les

Polishers



Francis Gordon

Management Director


Francis Joe

Development



Freeman Bill

Enamellers Tank lining 1903 1951
Friend Ted

Assembly Tester


Fuller Bernard

Drilling Shop brake linings 1956 1957
Gallagher Bill


Production chaser


Garbaro Chris


Apprentice 1961 1966 D.1966 (?)
Gardener Georgie

Polishers



Gardiner Bert

Gear Cutting Foreman


Gardiner Hubert Edgar





grandfather of Linda Brown
Gardiner John

Assembly end-of-line 1955 1958
Garrett John Jack
Capstans



Gature Norman






Gibbes Tim

Assembly Tester 1955
ISDT (Aus)
Gibbons James






Gibbons Maurice

Gear Cutting



Gibbons James






Giddings Mick
1
Apprentice 1957 1962
Giddings Mick
2 Tool design
1962 1965
Gilbert Roy

Engine Shop Engine builder


Gilbert Roy


Apprentice


Gillman Marjorie

Design Office Tracer 1960

Goddard Ken

Assembly Forks


Godley Jack

Heat Treatment Foreman 1939 1969
Golding Don G

Sub Contract Progress manager


Goldsmith Mike






Goodfellow Ronald William Eric 2 Race Shop



Goodfellow Ronald William Eric 1 Tool Room



Grace Chris
2 Design Office Draughtsman


Grace Chris
1
Apprentice


Graham Wilf
1 Race Shop



Graham Wilf
2 Tool Rom ext



Green Peter

Grinding



Green Clive

Experimental



Green Bill

Design Office



Green Richard


Apprentice 1967 1969
Greene Bill

Tool Room Union rep


Grey Geoff

Roof Shop



Greyland Alf
1 Rectifiers



Greyland Alf
2 Assembly End-of-line


Greyland Alf
3 Tool Service



Grimmer Harold Harry
Plating/Polishing
1946 1969
Grimmer Fred

Platers Manager


Grimsey Ron

Two-stroke shop



Grimsey Jack

Capstans



Groves Terry


Production chaser


Guinigault Peter Fluff 1
Apprentice


Guinigault Peter Fluff 2 Tool cutter grinders



Gunn Ernie

Tool service



Hales Peter

Roof Shop Cables


Hall Jack

Polishers
1914 1969
Halsey John

Capstans



Hamer Steve

Assembly Runner up


Hancock Robert A
1 Inspection
1940 1946
Hancock Robert A
2 Assembly Tester 1940 1946
Harbour Rex

Finish Stores Manager


Harold Ron

Engine Shop



Harrild Ron






Harris Les

Competition Shop



Hart Jim

Tool Design - presswork office


Hartnell Gerry
2 Design Office Clerk


Hartnell Gerry
1 Repair Shop



Hastings Jimmy

Two-stroke shop



Hatch Henry John Harry/Ike
Development Engineer (Chief) 1948 1954 d. 1954
Hatton Harry

Gear Cutting Hobbs


Hawkins Bill

Two-stroke Shop



Hawkins Bill

Assembly Tester 1951 1969 to Andover until 1976 d. May 2017
Hawson Brian

Assembly Tester-mileage


Hazleton Ray

Gear Cutting



Hazleton Edie

Progress



Heather Donald Spencer

Management Company Secretary 1924 1962 Man.Dir (1954-60) / Chairman
Heffernan Mary

Design Office Tracer


Henry Des

Race Shop
1953
ex. HWM
Herd Jack






Heslop-Lofthouse Philip

Catalogue design



Hewitt Don

Metallurgy Chief Metallurgist 1940 1950 pre Eaton
Hewitt Frank

Assembly Tester


Higgs George

Enamellers



Hildreth W A

Management Company Secretary


Hills Graham

Assembly s/a & driver


Hills P M

Design Office Secretary


Hind Nick

Assembly Tester


Hipkin Tim

Assembly



Hogg Samual Rollason

Management Chairman
1958
Hood Charlie

Polishers



Hooker Edward Ned 2 Design Office Draughtsman


Hooker Edward Ned 1
Apprentice


Hooper Bernard

Design Office Chief designer-Commando


Hopwood Bert

Management MD Norton 1958

Horner Charlie

Gear Cutting



Horsfield Chris


Works Scrambles Rider


Horton Bill

Inspection Foreman


Hosken Mark


Apprentice


Hotchkiss Albert

Capstan & Herbert Foreman


Howland Jack





son of H H Collier’s second wife
Hubble Derek

Accounts



Huckfield Violet

Spares Office Supervisor (invoicing)


Hudson John

Service Assistant Manager

Ex-Norton
Hughes Lilly

Export documentation


Hulbert Sir Norman J

Management Chairman 1962 1966 MP
Hunt John



1962 1964
Hutchings Bob

Engine Shop (Shop steward) 1966 1967
Hutchings


Polishers



Hutchings Sir Alan

Management Director


Hyde Nick

Assembly Tester 1967 1969
Iffland Ted

Race Shop


7R3
Ilsley Archie

Assembly Manager


Ilsley Bert

Tool Room Manager


Irving P E Phil

Development engineer


Jackson Gordon


Works Trials Rider


Jackson Keith Ginger

Apprentice 1961 1966 Continued in Tool Room to 1966
Jackson Ken






Jaques Dick

Assembly Rectifier

around 1951
Jeffs Jim

Assembly Tester


Jenman Kenny






Jenner Bert

Accident Repair Tester


Jolly Joan

Inspection


married to Tom
Jolly Tom
1 Assembly



Jolly Tom
2 Tool Room


(wartime) (hook & cap donator)
Jones Arthur

Timekeeper



Jones Ken


Photographer


Jones Alan

Machine shops



Jones Walter

Purchasing Senior purchaser

Left to work at Triumphs sometime in the '50s
Jones Alan
3 Assembly Tester


Jones Alan
2 Assembly Rectifier


Jones Alan
1 Tool Room Ext
1955

Jordan Roger

Design Office
1967 1968 Commando sec. from NV
Josey Geoff E

Design Office
1963 1965
Kay Robert

Design Office



Keeler Arthur

Race Shop



Keen George

Assembly Runner-up (twins)

around 1951
Kelleher Jack F

Management Joint Managing Director 1937 1965
Kelleher John

Offices Sub Contract Manager

son of Jack F
Kelleher John


Trainee 1958 1964 son of Jack F
Kennard Ray

Publicity Manager


Ketley Roger

Assembly



King Len






King Jimmy

Rectifiers-engine



Lambell Jackie

Offices
1959

Lambert Bert

Competition Shop wheel builder

engine shop
Langley Bill

Assembly Tester


Langley Barbara

Reception



Larner Harry
1 Inspection



Larner Harry
2
Wheel builder


Lawrence


Gearbox Shop



Learton Ray

Repair shop



Leonard Emily

Spares Office Clerk


Lewis Ted

Tool Room Jig Borer


Lewthwaite Arthur

Service

1969 b. 1944
Lightfoot Ray
1
Trainee 1959

Lightfoot Ray
2 Assembly Tester
1969
Lipscombe Alfred
1 Inspection



Lipscombe Alfred
2 Accounts



Lloyd Derek


Apprentice


Lock Vic

Drilling Shop Setter


Lockyer Jack


Pipe Bender


Longhurst Bob

Milling



Longhurst Frank

Two-stroke Shop



Lovett Bill

Race Shop
1919 1948 Porcupine engines
Lowman John






Ludbrook Charlie

Drilling Shop 2nd I/C


Ludgrove Linda

Design Office Tracer
1969
Lund Tony

Rectifiers engine


Lyons Annie

Welfare Nurse


Maddocks Ron

Capstans Machinist


Maddocks Val

Personnel


(now Val Hampson)
Mahoney Pat

Rectifiers



Marriott Mike

Publicity Press Relations Officer 1959

Martin Bill

Assembly Runner-up (singles)

around 1951 (not Works Manager of same name)
Martin Bill

Works Progress



Martin John

Design Office Draughtsman

(ex police)
Mason Reg
1 Race Shop engine builder


Mason Reg
2 Offices Assistant Works Manager


Matthews Charlie
2 Two-stroke Shop Chargehand


Matthews Charlie Ginger? 3 Design Office Clerk
1969
Matthews Charlie Ginger? 1 Race Shop
1928

Maurice Norman

Race Shop



Maurice Bill

Tool Room Extension



May John

Personnel Personnel officer-apprentices

left to become North Sea oil diver
Mays-Smith R S

Management Director


McCartney Tom

Production Planning/Progress



McDermott John

Publicity Brochures/PR


McDonald







McGue Peter

Milling



McLaren John

Competition Shop
1950 1969
McQuade Richard

Offices



Mehan Thadias

Security


Father of Teddy
Mehan Teddy


Van Driver

Son of Thadias
Melrose Ron


Apprentice


Merritt Bill

Assembly (f.wheel & mudguard)


Metcalfe Stan

Millwrights



Miles Fred


Apprentice 1959 1964
Milkins Bill

Progress Rate fixer


Mill Fred





(c.1907)
Mitchell Bill

Tool Room Extension



Molesworth Edwards Jim Mouldy
Service



Moore Bobby

Personnel


son of Maurice
Moore Harry

Grinding Setter


Moore Harry

Assembly Wheel builder


Moore Maurice

Offices Works Manager

father of Bobby
Morgan Len

Tool Design Manager
1969
Morrison Peter



1957 1965
Mortimer Tommy

Tool Room Race Shop-machinist 1953 1965
Munday Bill

Pipe Benders



Munton Derek
1
Apprentice/


Munton Derek
2 Press Tool/Planning Office



Murphy Peter

Race shop



Murrow Bill

Tool Design Clerk
1969
Neill Fred

Service Manager


Neill Thomas

Assembly Tester


Neill Fred

Engine Shop Foreman


Newson Arthur

Assembly



Nichol Dave


Works Scrambles Rider


Nicholls Joe

Assembly Runner-up (singles)

around 1951
Nichols Doug

Assembly (handlebars)


Norcott Ernie





Raced a Greeves Silverstone
Norman Fred

Spares Sales


O’Leary Pat

Assembly Wheel builder 1920 1948
Odell Mick
2 Tool Design

1961
Odell Mick
1
Apprentice 1956 1961
Oliver Ray

Service (Engines)


assistant to John Hudson
Orson Brian

Experimental Mileage rider/tester


Packer Cliff

Design Office Draughtsman 1955 1956
Packman Albert

Tool Design Manager 1927 1961
Palmer Dick

Experimental



Pawson Peter

Assembly



Pemberton John

Assembly Tester


Penfold John

Assembly finish polish & transfers etc.


Pennington Gordon

Engine Shop



Perkins Jack

Two-stroke Shop Manager


Perkins Jack

Gearbox Shop Manager


Perkins Stan

Drilling Shop Setter


Perkins Jack

Grinding Foreman


Perris Frank

Design Office


(racer)
Peters Malvin

General
1968 1969
Pettit Edwin A Eddie
Tool Room Extension



Pettyfer Walter






Pickett Rowley

Roof Shop Manager Sand Blast/Brazing


Pitcher Tony






Pollard Frank

Assembly Tester


Porter Harry

Tool Design



Porter Eric

Engine Shop Foreman


Potter Tom

Engine/Gearbox Shop Foreman


Pratt Bob

Tool Room Churchill Grinder


Pratt Eric

Assembly



Pratt Reg

Electrician



Pringall Jack

Engine Shop



Probert Jim

Tool Design



Puplett Alan


Apprentice 1965 1969
Quilter Sammy

Drilling Shop Foreman


Quinn Kevin






Regan Bob

Engine Shop



Reid Jean


PA to Phil Walker 1949 1954
Rennick Barry


Apprentice


Ritson Eric

Management UK Sales Manager/Director 1932
ex AJS
Robarts John

Service Assistant Manager (AJS/M) 1959 1966
Robertson Jock

Experimental Manager

ex Triumph
Rodda Len

Engine Rectifiers


7R racer
Rollason Hogg Sam

Management Chairman


Rourke John
1 Grinding
1928

Rourke Rose

Inspection
1944 1962
Rourke John
2 Progress Senior chaser
1961
Rouse Eddie






Rowlan/Rowlands John
2 Design Office



Rowlan/Rowlands John
1 Assembly Tester


Rowley George

Race Shop


ex-AJS
Rudd Jim
2 Tool Room



Rudd Jimmy

Two-stroke Shop



Rudd Jim
1 Rectifiers



Rutherford Len

Experimental



Sands Peter

Grinding



Saunders


Offices



Sayer Monty

Race Shop Manager

c.1953?
Scott George

Sales Manager 1951 1963 (under Jock West)
Seabrook


Tool Room Lathe


Seaton Howard

Design Office



Selfe Len (Alfred Gilbert)

Assembly
1939 1969
Selves Geoff






Shade Bert

Race Shop



Shaw Gwen

Progress



Sheath Alan

Design Office Draftsman (racing)


Sheehan Les

Competition shop


Australia-ISDT (c.1955)
Shilton Neil

Sales (Police)



Simmons Alf

Assembly



Simmons Clary

Tool Room Shaper


Slark Brian
2 Assembly Tester 1965 1966
Slark Brian
1 Competition Shop Tester 1958 1964
Smith Dave


Apprentice 1961 1966 IoM 1965 ??? (joined fire service)
Smith Reg

Drilling Shop Manager


Smith Ron

Milling



Smith Bill

Offices Works Manager


Smith W J Bill
Sales Manager (Norton) 1961

Smith Charlie

Design Office



Smith Bob

Engine rectifiers


d. Sep 2011
Smith E Tiger
Assembly-wheels


Works Convener
Smith Gilbert

Management MD Norton 1953 1958 (from 1916)
Smith Trevor

Autos



Smith Pat

Engine Rectifiers



Sommerton Charlie

Progress Manager


Sommerton Charles

Management MD and Chairman

(ex James)
Spalding Brian

Race Shop



Sparrow Percy






Spelwood Reg

Steel Stores



Stevens Peter
3 Inspection



Stevens Peter
2 Capstans



Stevens Peter
1 Milling



Strector Larry





(Colliers)
Stroud Bill Alby
Engine Shop/Rectifiers


around 1951
Strutt Arthur

Two-stroke Shop



Stubbs Bill

Assembly



Sugar Arthur A

Management Joint MD/Chairman/Company Secretary


Summerton C H


Director of Production

around 1968
Surtees Norman

Engine Shop



Swan Kenneth



1966 1969
Sylvester Charlie

Tool Room Extension centre lathe


Symons (Miss)

Enquiries Office Manager


Tassell Charlie


Manager

(WW2)
Tassell


Tool Room



Taylor Wilf

Factory



Taylor Len

Tool Design



Temple Bob

Oil Pump Test



Thomas Ernie
2 Repair Shop Forks & suspension


Thomas Trevor

Assembly



Thomas Ernie
1 Polishers



Thomas Vera

Service Repair costing


Thompson Sid

Service



Thorne Mickey
2 Tool Design



Thorne Mickey
1
Apprentice


Timberlake Charles

Inspection


(Colliers)
Timberlake Archibald L A
2 Tool Design

1926 son of Archie
Timberlake Archibald L A
1 M/C shop
1917

Timberlake Archie F T

Assembly Tester 1911 1914
Tombs Harry

Assembly Tyre fitter 1918

Topps Frank

Repair Shop



Tragatche Erwin

Technical Publications
1959

Trigg Bob

Design Office Development Engineer-Commando


Truelove Tom

Capstans



Truscott Stan

Gearbox Shop



Tuff Edwin Ted
Millwrights



Tuffin Don

Gear Cutting



Turner S H

Stores Manager

(Colliers)
Turner S H

Management Director/

(Colliers)
Tyrrell Allan


Apprentice 1967 1969
Udall Charles

Management Engineering Director


Varlow Jack

Development


(Porcupine)?
Varney Alan


Apprentice


Vickary Leslie

Milling Setter


Vickary Leslie

Tool Room Extension



Viney Hugh
3 Service Manager


Viney Hugh
2 Production Manager


Viney Hugh
1 Competition Manager


Walby Jim
2 Service



Walby Jim
1 Assembly Tester


Waldron Tony
2 Pipe Benders



Waldron Tony
1 Welder



Walker A

Management Company Sec/Sales Mgr

(Colliers)
Walker John

Assembly (silencers)



Walker Phil


Chief Designer 1954 1964 (pre Watson) & AJS 27-39
Wallace John


Apprentice

H Collier & Sons
Waller Mick






Wallis Cyril Vernon Vern
Service show stand 1950 1953 b.12.07.35
Walpole Bob

Assembly



Ward Stan

Milling Foreman


Ward Eileen

Roof Shop Cables 1959 1969 d. Jan 2016
Warren Ray

Design Office gearboxes


Warren Archie






Watson Horace

Design Office Manager

(pre Denniss)/Dev. Design
Watts William Henry Jerome Billy
Tool Room Vertical Mill

d. 1985 (at AMC c.1950-60)
Weatherley Arthur

Assembly Tester


Webb Vic

Design Office Racing 1941

Weeks Graham

Service



Weffey (Wethey?) Arthur

Rectifiers-Electrical



Wells Anne

First Aid



Wells George

Machine Shop



Welsh Vi

Timekeepers Office



Wensley Charles





(Colliers) married Gertrude Collier-4th child
Werner Sid

Rectifiers



Werner Ernie

Tool Service Foreman


Werner Sid

Assembly Tester


West Jock

Sales Manager 1945 1961
West Jock

Management Director
1961
Wetherfield Terry
1
Apprentice


Wetherfield Terry
2 Design Office Draughtsman
1969 Later at Greeves
Whincop Ken


Apprentice


White Bert

Tool Room Fitter


Whitehead Harry

Milling



Whittley Barry

Assembly Running up


Wickes Derek

Service



Wicks Mike
3 Engine Shop



Wicks Mike
2 Repair Shop



Wicks Mike
1 Spares



Wiley George

Competition Shop



Wilkinson Ida

Spares Office Audio Typist 1955 1964 (retired)
Williams Peter

Design Office


son of Jack
Williams Jack (C J)
1 Race Shop Manager/Dev. Eng. 1954
Ex Vincent
Wilson R






Winch Harry

Assembly Running up

d. 2018
Wolsey Nelson

Tool Room Vertical Mill


Wood Charlie

Polishers



Wood Herbert Leslie





d.1966 (at AMC during war years)
Woodley Elsie

Service Secretary to Fred Neill


Woodward Geoff

Grinding



Wren Jack John

Welder
1969 (later Seeley)
Wright Ken

Assembly Tester


Wright Bill

Spares Sales


Wright Matt

Race Shop Manager/Development Engineer


Wyatt Wally

Competition Shop Manager


Wynn Fred

Race Shop Development assistant 1941 1959 (and possibly later)
Zeder Rudi





Son of Swiss (Basle) dealer